Předvánoční nákupy?

Autor: Eliška Kuťáková

Dárky. Někdy to jde úplně samo. Přesně víme, čím blízké obdarovat – a oni pak mají radost a opravdu dárek využijí. Co si ale počít, když s vymýšlením dárků trochu válčíme a vlastně nám už celý proces ani nepřináší radost? O tom by to celé přece být nemělo. A ač se nás reklamy snaží přesvědčit o opaku, darování nevhodných dárků nám nejen vyhání peníze z kapsy, ale přispívá k hromadění věcí v domácnostech či na skládkách, což není dobré ani pro nás, ani pro životní prostředí. Pokud se tedy naleznete v situaci bezradnosti nad výběrem daru, zkuste k celé věci přistoupit trochu jinak!

  1. Prostě se zeptejte! Pokud si nejste jistí, co by vaši blízcí ocenili, není vůbec špatně se zeptat. Zdá se vám, že to trochu pokazí kouzlo překvapení? Tak je poproste, ať si „napíšou Ježíškovi“. Kdo říká, že dospělí nemohou nechávat dopisy za oknem? ?
  2. Spotřební dárky. Mnohem lepší volbou než věci, u nichž si nejste jistí, zda je obdarovaný využije, jsou tzv. „spotřební dárky“. A z nich nejlepší jsou potraviny (však není nic horšího než hromada sprchových gelů od všech známých, které člověk nemá šanci do příštích Vánoc spotřebovat). Potraviny naopak potěší každého. Jíme všichni a většina z nás velmi ráda. Proč tedy blízké nerozmazlit něčím kvalitnějším, co si třeba běžně nekupují? Když sáhnete po něčem od lokálních producentů, s označením Bio nebo s regionální značkou (třeba náš Kraj blanických rytířů), bude to určitě skvělá volba i pro životní prostředí. Vždy ale vybírejte raději trvanlivé potraviny, aby obdarovaný měl čas všechno zkonzumovat ?
  3. Peníze jsou klasika. Kromě obvyklých obálek na stromečku se to ale dá vymyslet i trochu jinak. Třeba s kamarádkami jsme si už před lety založily společnou kasičku, kam každé Vánoce či narozeniny jedné z nás všechny přispějeme tajnou částkou (podle svých aktuálních možností) a jednou za rok či dva za našetřené peníze společně vyrazíme na „holčičí“ víkend. A to je vždycky paráda!
  4. Dárek potřebným. Darovat jménem blízkého nějaký finanční příspěvek na ochranu přírody či charitativní účely je trendem poslední doby. Určitě vás může hřát dobrý pocit – však společně pomáháte tam, kde je to potřeba. Jen se ujistěte, že přispíváte na organizaci, se kterou sympatizuje i váš blízký.
  5. A nakonec… Není přece špatně nedávat dárky vůbec. To samozřejmě platí, pokud tomu tak rozumí i (ne)obdarovaný. Máte pocit, že by taky raději dárky nedával? Zaveďte na toto téma řeč a domluvte se na oboustranném paktu neobdarovávání! Vánoce (i další svátky) přece nemusí být jenom o materiálnu…

Při nákupu „spotřebních“ dárků zkuste sáhnout po výrobcích z lokální nebo ekologické produkce! Poznáte je spolehlivě podle příslušného loga na obalu.