Ke sběru bylinek si vybíráme neznečištěná místa

Jarní bylinky by měly patřit na náš talíř stejně samozřejmě jako se objevovaly na talířích našich prababiček. Po dlouhé zimě, kdy nám chybí čerstvá zelenina (tu zpod umělého osvětlení nebo dovozu nepočítaje), jsou nejen zdravé, ale i lokální, sezónní, bio, eko a zadarmo všem. Mnohé z nich mají navíc léčivé účinky, které zbavují tělo škodlivin a pomáhají nám proti jarní únavě a infekcím. Při jejich sběru však platí důležité upozornění: vždy si buďte jistí, co sbíráte (některé rostliny jsou jedovaté nebo chráněné), a ke sběru si vybírejte čistá místa dál od polí a frekventovaných tras pejskařů. Tak směle do toho!

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Je královnou jarních bylinek a zároveň rostlinou, kterou spolehlivě pozná úplně každý, kdo s ní někdy přišel do blízkého kontaktu. Do královského rodu jí nominuje její schopnost pročišťovat organismus, a měli bychom si ji proto dopřát každé jaro. Kopřivy sbíráme pouze mladé, u vzrostlejších rostlin odštipujte jenom vrchní lístky. Po spaření horkou vodou je můžeme používat do svých oblíbených receptů namísto špenátu: do polévek, nádivek, těstovin či na pizzu.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Velmi často ji najdeme ve společnosti královny kopřivy – obě tyto rostliny mají rády vlhčí úživná stanoviště. Zahrádkáři ji znají jako úporný plevel. Sníst jí je asi nejlepším způsobem, jak se jí zbavit 🙂 Bršlice patří mezi miříkovité a je podobně aromatická jako její příbuzní ze stejné čeledi, mrkev a petržel. Konzumovat ji můžeme i syrovou v salátech, ale stejně dobře se hodí do teplých pokrmů jako alternativa petrželky či špenátu.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Pampeliška je všudypřítomná, určitě ji najdeme hned na vlastní zahradě. Její lístky je nejlepší konzumovat ve směsi s dalšími bylinkami, zmírní se tak jejich hořkost. Bramborový salát nebo třeba rizoto pak zajímavě oživí ještě nerozkvetlá pampelišková poupata – zkuste to! Jak její jméno napovídá, pampeliška je léčivka, určitě by neměla chybět v našem jarním očistném jídelníčku.

Do salátu k řeřišnici, bršlici a pampelišce můžeme přidat i mladé lístky nekvetoucí orseje jarní a ptačince velkokvětého

Řeřišnice hořká (Cardamine amara)

Řeřišnici najdeme na vlhkých místech podél vodních toků či na prameništích. Její lístky jsou hořké až za květu, sbíráme je tedy před rozkvětem. Chuť je mírně štiplavá, podobně jako u řeřichy nebo lichořeřišnice, a hodí se tedy k ochucení salátů či pomazánek. Zaměnit ji můžete za vzácnou potočnici lékařskou. Potočnicí se sice neotrávíte, ale určitě ji nesbírejte, protože je chráněna zákonem! Lístky řeřišnice před jídlem vždy pečlivě omyjte a sbírejte ty, které nejsou ponořené ve vodě – v některých oblastech hrozí riziko infikování metacerkáriemi parazitických motolic.

Česnáček lékařský (Alliaria petiolata)

Tuhle po česneku vonící rostlinu najdeme ve světlých lesích, na úživných rumištích či v křovinách podél toků. Česnáček může dorůstat až jednoho metru a kvete čtyřčetnými bílými květy. Kromě výborné chuti je to také léčivka – obsahuje množství vitaminu C  a pomáhá v boji s infekcemi. Nejlepší bude čerstvý v salátech, přidat ho můžeme ale i do nádivek nebo na těstoviny.